Yeni Döneme Başlarken…

Ekibimize yeni gönüllülerin de katılmasıyla çalışmalarımızı hızla sürdürüyor, Türkiye Tiyatro Vakfı arşivini zenginleştirmeye devam ediyoruz. Yeni döneme 17 farklı bağışçıdan edindiğimiz 5500’ün üzerinde belgeyi kayıt altına almış olarak başlıyoruz.

Türkiye’nin tiyatro belleğini boyutlandıran ve kişisel tanıklıklara dayanan sözlü tarih görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Son olarak Barış Dinçel, Gürel Yontan ve Suna Keskin’in aralarına eklendiği 25 usta isimle gerçekleştirdiğimiz görüşmelere yenilerini eklemeye devam ediyoruz.

Online olarak başladığımız “Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları” dizimizi bu yıl da yüz yüze yapacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Her ay bir konuşmanın gerçekleşeceği dizimizde, konuklarımızla birlikte kalıplaşmış yaklaşım ve anlayışın ötesine geçerek yeni bir tartışma ortamı yaratmaya ve resmi anlayışın dışında farklı okuma biçimlerine alan açmaya çalışacağız. Etkinlik duyurularımız için e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Youtube kanalımızda yayınladığımız, usta isimlerin kendi ustalarını anlattığı “Ustalar Ustalarını Anlatıyor” dizimizi MeyDiego iş birliğinde podcast olarak da yayınlamaya başladık. Bu yıl da usta bellediğimiz isimler kendi ustalarını anlatmaya devam edecek. Son olarak Şerif Erol ile gerçekleştirdiğimiz oturuma buradan ulaşabilirsiniz.

Arşivimizden seçtiğimiz görselleri Instagram hesabımızda paylaştığımız ve bir gelenek haline gelen #arşivsalısına Ocak 2024 itibariyle yeniden başlıyoruz. Arif Erkin, Metin Deniz, Ayşegül Yüksel ve daha birçok değerli bağışçımızın arşivimize kazandırdığı çeşitli belge, çizim ve fotoğrafı ilgi çeken öyküleriyle beraber her salı Instagram hesabımızdan takipçilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.