Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları I

Türkiye tiyatrosunu çeşitli açılardan yeniden okumayı deneyeceğimiz etkinliklerin ilki olan Tiyatroda Tarih Konuşmaları dizisi başlıyor.

Kerem Karaboğa tarafından yapılacak “Allı Morlu Kartelalar”: Direklerarası(nın) Belleği başlıklı ilk konuşma, 26 Ocak Salı günü saat 18:30’da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Konuşmada, 19. yy’ın son çeyreğinden II. Dünya Savaşı’na dek Suriçi İstanbul’unun tiyatro merkezi olan Direklerarası’nın geçmişi, nostaljik bir anlatının ötesinde, kültür belleğimiz için taşıdığı önem üzerinden aktarılacak.

Kerem Karaboğa
1968 yılında İstanbul’da doğdu. 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu ve Yüksek Lisans – Doktora eğitimini 1993-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’nda tamamladı.

Pek çok yerli ve yabancı dergide yer alan makalelerinin yanı sıra, “Oyunculuk Sanatında Yöntem ve Paradoks”, “Tragedya ile Sınırları Aşmak – Theodoros Terzopoulos’un Tiyatrosu”, “Geçmişten Günümüze İstanbul Tiyatroları 1 / Suriçi İstanbul’u, Bakırköy ve Çevresi” kitaplarının yazarıdır.
1994 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’nda başladığı görevine bugün Profesör öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir.

26 Ocak tarihinde gerçekleştirilen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.