Europe and Europeans on the Ottoman / Turkısh Stage and the Establıshment of Opera ın Turkey from the 19th untıl Mıd-20th Century

Don Juan Archiv Wien öncülüğünde 9 – 10 Haziran 2022 tarihlerinde Viyana’da yapılacağını duyurduğumuz “Europe and Europeans on the Ottoman / Turkish Stage and the Establishment of Opera in Turkey from the 19th until Mid-20th Century“ adlı sempozyumun programı belirlendi. Türkiye Tiyatro Vakfı ile Don Juan Archiv Wien’in ortaklaşa düzenledikleri sempozyum Pera Müzesi, UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avusturya (ITI) ve Viyana Diplomasi Akademisi işbirliğiyle gerçekleşecek.

Batılılaşma ile Erken Cumhuriyet dönemlerini kapsayacak olan sunumlarda oldukça ilginç ve bugüne değin üzerlerinde fazla durulmamış konular farklı bakış açılardan tartışılacak. Türkiye’den de yoğun katılımın olduğu bu uluslararası bilimsel toplantının bir özelliği de, Batı tarzı tiyatronun karşısında geleneksel tiyatronun duruşunun, ayakta kalabilmek için yaşadığı dönüşümlerin derinlemesine incelenmesi olacak.

Avrupa kültürünün Türkiye sahnesindeki algısının araştırıldığı, masaya yatırıldığı, sorgulandığı sempozyumda sunulan bildiriler ileride Don Juan Archiv Wien’in klasikleşmiş dizisi olan “Ottomania” kapsamında basılacak.

Sempozyumun programına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Not: Sempozyumun dili İngilizce’dir.