2022-2023 Etkinlik Mevsiminde Neler Yaptık?

Bir etkinlik mevsimini daha geride bırakırken bu yıl gerçekleştirdiğimiz etkinliklere göz atmak ve tekrar izlenebilir olanları duyurmak isteriz.

Türkiye tiyatrosunu tarihsel çerçevede çeşitli açılardan ele aldığımız, «Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları» dizisini bu yıl Akbank Sanat’ta yüz yüze gerçekleştirdik. Çok değerli konukların katıldığı etkinliklerde Türkiye’nin önemli tiyatrocularından, kıyıda köşede kalmış oyunlarına, tiyatro tarihçiliğinin akademik boyutuna dek pek çok konu ele alındı. Gelenekselleşen “Lisansüstü Öğrencileri Anlatıyor” bölümünde İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturgi Bölümü lisansüstü öğrencileri Türkiye’de müzikal tiyatronun gelişimini irdeledi. Tüm konuşmaların kayıtlarına Türkiye Tiyatro Vakfı Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Tiyatro tarihinin sözlü kaynaklarla da beslenmesinin zenginleştirici gücüne inanarak bu yıl da birbirinden değerli tiyatrocularla, «Ustalar Ustalarını Anlatıyor» dizisi kapsamında görüşmeler düzenledik. Her bir bölümde usta tiyatrocuların kendi ustalarını, usta bildiklerini anlattığı, anılarını paylaştığı diziyi izleyicilerle buluşturmaya devam ettik. Bu yıl akademisyen, tiyatrocu Yavuz Pekman ve sahne tasarımcısı, yönetmen Barış Dinçel’le görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Tüm kayıtlara Türkiye Tiyatro Vakfı Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

5-6 Mayıs’ta paydaşlarımız Pera Müzesi, Don Juan Archiv Viyana,  ERC – Staging Abjection Projesi, Kadir Has Üniversitesi, 500. Yüzyıl Vakfı ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü ile “Türkiye Yahudi Tiyatrosu” başlıklı uluslararası sempozyumu düzenledik. Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve kültür sanat alanında sivil toplum örgütleri kapasite geliştirme projesi olan “ELELE DESTEK: Kültür ve Sanat Yoluyla Değişim İçin Diyalog” hibe programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz sempozyum akademik çevrelerce büyük ilgi gördü. Açılış oturumunu Yahudi Tiyatrosu alanındaki çalışmalarıyla tanınan, duayen araştırmacı Elena Romero’nun yaptığı sempozyumun kitabının da yayınlanmasını planlıyor, çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.

 

 

Fotoğraf: Ceren Uyan