Ustalar Ustalarını Anlatıyor VI

Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenlediği Ustalar Ustalarını Anlatıyor konuşma dizisinde usta tiyatrocular kendi ustalarını, usta bildiklerini anlatıyor, anılarını paylaşıyor. Moderatörlüğünü Noyan Ayturan’ın üstlendiği dizinin altıncı bölümünün konuğu Suna Keskin.

Suna Keskin

Akademik eğitimini, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik bölümünden aldı. Amatör olarak Akademi Tiyatrosu’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1963 yılında Haldun Dormen’in teşvikiyle yine Dormen Tiyatrosu’nda oynadığı “Montserrat” ve “Şahane Züğürtler” le profesyonel oldu. Dormen Tiyatrosu’nun kapanışının ardından Erol Günaydın, Erol Keskin, Hadi Çaman ile birlikte Gen-Ar Tiyatrosu’nu kurdu. Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Pekcan Koşar, Enis Fosforoğlu ve Hadi Çaman’ın tiyatro topluluklarında oynayan sanatçı 2008-2009 tiyatro mevsiminden bu yana Tiyatrokare (Nedim Saban) ekibinde yer almaktadır.

Tiyatro hayatı boyunca, yaklaşık 50’ye yakın oyunda oynamış olan Suna Keskin sinemada da rol almış Atıf Yılmaz, Halit Refiğ gibi değerli yönetmenlerle birlikte çalışmıştır.