Ustalar Ustalarını Anlatıyor III

Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenlediği Ustalar Ustalarını Anlatıyor konuşma dizisinde usta tiyatrocular kendi ustalarını, usta bildiklerini anlatıyor, anılarını paylaşıyor.

Moderatörlüğünü Hasan Şahintürk’ün üstlendiği dizinin üçüncü konuğu Metin Akpınar. 

Metin Akpınar:

1942 yılında İstanbul, Aksaray’da doğdu. Pertevniyal Lisesi’nin ardından iki yıl Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Felsefe bölümüne, iki yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam eder ancak mezun olmaz.

İlk kez 1957 yılında, Yeşilay kurumunun Yeşil Sahne’sinde amatör olarak sahneye çıkar. İlk profesyonel tiyatro deneyimi 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sahnelenen Haldun Taner oyunu “Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” la gerçekleşir.

1967 yılında Haldun Taner, Zeki Alasya ve Ahmet Gühan ile birlikte Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare’yi kurar. “Vatan Kurtaran Şaban”, “Bu Şehr-i İstanbul Ki”, “Gergedan”, “Dün Bugün”, “Yalan Dünya” gibi ses getiren oyunlar sahnelenir.

1978 yılında Haldun Taner ve Ahmet Gülhan’ın ayrılmasının ardından Zeki Alasya ile birlikte topluluğun yöneticiliğini üstlenir. Topluluk bu dönem  “İnsanlığın Lüzumu Yok”, “Yasaklar”, “Geceler”, “Deliler” gibi oyunlarla öne çıkar ve 1992 yılında “Şuna Buna Dokunduk” isimli son oyun ile Devekuşu Kabare kapanır.

1972 yılında “Tatlı Dillim” filmi ile başladığı sinema kariyerinde, özellikle Zeki Alasya ile birlikte Zeki-Metin ikilisi olarak anıldıkları toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanınan aktör “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Davetsiz Misafir”, “Patron Duymasın”, “Köyden İndim Şehire”, “Petrol Kralları” gibi filmleriyle bilinir.

Metin Akpınar Okan Üniversitesi Konservatuarı’nda kabare oyunculuğu dersleri vermektedir.