Ustalar Ustalarını Anlatıyor I

Türkiye Tiyatro Vakfı’nın düzenlediği Ustalar Ustalarını Anlatıyor konuşma dizisinde usta tiyatrocular kendi ustalarını, usta bildiklerini anlatıyor, anılarını paylaşıyor.

Dizinin ilk konuğu olan oyuncu Bülent Emin Yarar anlatısına okul yıllarından başlarken oyunculuk anlayışını da masaya yatırıyor, dinleyicisine deneyimlerini aktarıyor.

Bülent Emin Yarar: 1961 yılında Ankara’da doğudu. Küçük yaşlardan itibaren, ailesinin de etkisiyle, tiyatroyla seyirci olarak yakın ilişki kurdu. Babasının keman çalması sayesinde gelişen müzik merakı sonucunda üniversiteye Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü’nde başladı ve aynı üniversitenin tiyatro bölümünden 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. 1994-1995 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu’na geçti. İstanbul’a döndükten sonra, Tiyatro Ti’de Ada ve Getto adlı oyunları yönetti. 1998’de Tiyatro Stüdyosu yapımı Balkon (Jean Genet) oyununda, 1999’da Cyrano de Bergerac oyununda başrol oynadı. Oyun Atölyesi’nde Ermişler ya da Günahkarlar oyununda Haluk Bilginer ve Şenay Gürler’le başrolleri paylaştı. Semaver Kumpanya’da Işıl Kasapoğlu’yla birlikte Mem ile Zin adlı oyunu yönetti. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Çayhane ve Müfettiş (Gogol) oyunlarında, Dostlar Tiyatrosu’nda Oyun Sonu oyununda başrol oynadı. Atilla Birkiye yönetimindeki İş Sanat Şiir Dinletileri’nde şiir okuyuculuğu yaptı.

Moderatör: Hasan Şahintürk