Tiyatromuzda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları II

Türkiye tiyatrosunun dünü ve bugününü toplumsal cinsiyet bağlamında çeşitli yönlerden ele almayı planladığımız Tiyatromuzda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları dizisinin ikinci oturumu “Absürd Tiyatro Kanonu: Kadın Oyun Yazarları ve Politika” başlığıyla 14 Mayıs Cuma saat 18:30’da Hülya Adak tarafından çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.
Absürd tiyatronun adının konduğu 1960 yılından bu yana birçok kadın yazarın bu türde eser vermiş olmasına karşın yok sayıldığı görülür. Öte yandan 1950’lerden günümüze absürd tiyatro ve politika ilişkisi – çok istisnai çalışmalar dışında – kurulmamış ve absürd tiyatro “apolitik” olarak tanımlanmıştır.
Hülya Adak konuşmasında Avrupa ve Türkiye’den örneklerle absürd tiyatroya bakacak ve erkek-egemen kalıpların sorunsallaştırılmasının önemini tartışmaya açacak. Konuşmanın moderatörlüğünü Kerem Karaboğa üstlenecek.

Hülya Adak

SU Gender Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Doktora Programı’nda Doçent olarak görev yapmaktadır. Karşılaştırmalı Edebiyat dalında yüksek lisans ve doktorasını Şikago Üniversitesi’nde tamamlayan Hülya Adak, SU Gender’da eğitim programlarını geliştirerek uluslararası toplumsal cinsiyet merkezleriyle birlikte işbirlikleri, online eğitimler üzerine çalışmaktadır. Edebiyat, tarih, tiyatro, bellek, travma, performans, toplumsal cinsiyet ve kadın üzerine çalışmalar yapmaktadır, yine aynı konularda yayınları vardır.

14 Mayıs 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.