Tiyatromuzda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları II

Türkiye tiyatrosunun dünü ve bugününü toplumsal cinsiyet bağlamında çeşitli yönlerden ele almayı planladığımız Tiyatromuzda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları dizisinin ikinci oturumu “Absürd Tiyatro Kanonu: Kadın Oyun Yazarları ve Politika” başlığıyla 14 Mayıs Cuma saat 18:30’da Hülya Adak tarafından çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.
Absürd tiyatronun adının konduğu 1960 yılından bu yana birçok kadın yazarın bu türde eser vermiş olmasına karşın yok sayıldığı görülür. Öte yandan 1950’lerden günümüze absürd tiyatro ve politika ilişkisi – çok istisnai çalışmalar dışında – kurulmamış ve absürd tiyatro “apolitik” olarak tanımlanmıştır.
Hülya Adak konuşmasında Avrupa ve Türkiye’den örneklerle absürd tiyatroya bakacak ve erkek-egemen kalıpların sorunsallaştırılmasının önemini tartışmaya açacak. Konuşmanın moderatörlüğünü Kerem Karaboğa üstlenecek.

Hülya Adak:
SU Gender Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Doktora Programı’nda Doçent olarak görev yapmaktadır. Karşılaştırmalı Edebiyat dalında yüksek lisans ve doktorasını Şikago Üniversitesi’nde tamamlayan Hülya Adak, SU Gender’da eğitim programlarını geliştirerek uluslararası toplumsal cinsiyet merkezleriyle birlikte işbirlikleri, online eğitimler üzerine çalışmaktadır. COVID-19 döneminde, Cinsel Taciz ve Cinsiyete Dayalı Şiddet üzerine de yoğunlaşan Adak, SU Gender’dan araştırmacılarla birlikte bu konularda uluslararası webinarlar düzenlemekte ve ortak yayın, araştırma ve eylem planları gerçekleştirmektedir. Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları alanlarında Alexander von Humboldt Vakfı, British Academy (Newton), COST (Horizon 2020), Marie Curie Supervisor’lığı kazanan Adak, 2018’den bu yana Free University of Berlin’de profesörlük yapmıştır. Edebiyat, tarih, tiyatro, hafıza çalışmaları, travma çalışmaları, performans çalışmaları, toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanlarında ayrıca pek çok yayını bulunmaktadır.

14 Mayıs 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.