Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları XVIII – Lisansüstü Öğrencileri Anlatıyor

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin XVIII. oturumu “Lisansüstü Öğrencileri Anlatıyor: Tanzimat’tan 1990’lı Yıllara Sahne Müziğimiz” başlıklı konuşmayla 24 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümü lisansüstü öğrencileri tarafından ve Noyan Ayturan moderatörlüğünde Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi.

Bu yıl da, her yıl olduğu gibi, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü yüksek lisans ve doktora öğrencileri Prof. Dr. Kerem Karaboğa yönetiminde yıl boyunca yürüttükleri çalışmayı izleyiciyle paylaştılar. Bu kez tiyatro tarihimiz müzikli oyunlar, müzikaller, operetler ve kabareler açısından irdelenecek ve sahnelemelerin müzikal yapıları, şarkı sözleri, sahne performansı ile seyirciyle kurulan ilişki masaya yatırıldı. Söz konusu alanlarda saptanan dönüşüm ya da süreklilik olgusunun izi sürülürken çıkarılan sonuçlar tartışmaya açılmıştır.

İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü, ülkemizde tiyatro sanatının düşünsel, kuramsal ve yazınsal alanda geliştirilmesi amacıyla tiyatro araştırmacısı, dramaturg ve tiyatro eleştirmeni yetiştirmek üzere 1992 yılında yüksek lisans programı olarak kurulur. Bölüm; adından da anlaşılacağı gibi, dramaturji eğitiminin yanı sıra, ülkemizde ilk kez akademik eğitim kapsamına alınan tiyatro eleştirisine de yer verir. Ayrıca 2008 yılında bünyesine “Tiyatro Eleştirisi ve Teorisi Anabilim Dalı” ile “Dramaturji ve Dramatik Yazarlık Sanatı Anabilim Dalı”nı katarak programını daha da zenginleştirmiştir.