Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları XIX – Nilgün Firidinoğlu

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin XIX. ve bu dönem için son oturumu “Popüler Tiyatro ve Saray” başlıklı konuşmayla Noyan Ayturan moderatörlüğünde 14 Haziran Çarşamba günü Nilgün Firidinoğlu tarafından Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi.

19. yüzyılda Osmanlı sarayındaki tiyatro gösterileri yabancı ve yerli toplulukların ya da sanatçıların batı tarzında sahneledikleri oyunlarla sınırlı değildir. Söz konusu dönem, imparatorluk başkenti İstanbul’da eğlence kültürünün önemli unsurları olan Tulûat ile Ortaoyunu’nun da Saray’ın tercihleri arasına girdikleri dönemdir. Osmanlı sarayında “huzur”da gerçekleştirilen popüler tiyatro gösterilerinde seyirci ve oyuncular arasındaki ilişkiyi incelemiş ve bu ilişkinin temsilin niteliğine etkisini tartışmıştır.

Nilgün Firidinoğlu

Nilgün Firidinoğlu Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji ve Sanat Tarihi bölümlerinde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda tamamladığı yüksek lisansının ardından İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı’ndan Doktora derecesini aldı. Osmanlı Tiyatrosu, Cumhuriyet Dönemi Türkiye Tiyatrosu, Geleneksel Halk Tiyatrosu ve Tiyatro Tarih Yazıcılığı alanlarında akademik araştırmalarını sürdüren Firidinoğlu İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde öğretim üyesidir.