Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları XIV – Boğos Çalgıcıoğlu

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin XIV. oturumu ve Türkiye Tiyatro Vakfı’nın bu dönemki ilk etkinliği, “Afife Jale’nin Mezarının Peşinde” başlıklı konuşmayla 11 Ocak Çarşamba günü Boğos Çalgıcıoğlu tarafından Akbank Sanat’ta yüz yüze gerçekleştirildi.

Sahneye çıkan ilk müslüman kadın oyuncu olarak bilinen Afife Jale’nin mezarı yıllardır çeşitli tartışmalara konu olmuş ve yeri konusunda bir anlaşmaya varılamamıştır. Boğos Çalgıcıoğlu, Özdemir Nutku’nun “Darülbedayi’den Şehir Tiyatrosu’na” adlı kitabında gördüğü bir cenaze fotoğrafından yola çıkarak, Afife Jale’nin defnedildiği yeri 2018 yılında araştırmaya başlar ve uzun çabalardan sonra mezarın bulunduğu yeri neredeyse kesinleştirir. Çalgıcıoğlu bu yolculukta yaşadığı serüveni anlatıyor.

Boğos Çalgıcıoğlu

Osmanlı Ermeni tiyatrosu tarihiyle ilgili araştırmalarının yanı sıra Ermeniceden Türkçeye yaptığı tiyatro çevirileriyle de tanınır. Bir özelliği de tiyatro dünyamızın önemli adlarının kayıp mezarlarının peşine düşmesidir. Avrupa tarzı Türk tiyatrosunun kurucusu Güllü Agop’un mezarının ardından Afife Jale’ninkinin yerini de, yine uzun arayışlar sonucunda kesin olarak saptar.

Moderatör Noyan Ayturan