Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları VII

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin VII. oturumu “Osmanlı ve Türkiye tiyatrosunda AŞOD MADATYAN” başlığıyla Nesim Ovadya İzrail tarafından gerçekleştirlecek.

1902 yılında sahneye çıkan ve Türkiye Ermeni tiyatrosunun vazgeçilmez adlarından biri olan Aşod Madatyan ölünceye dek tiyatro dünyasından hiç kopmadı, döneminin önemli olaylarına tanıklık etti. 7 Mayıs Cuma günü saat 18:30‘da gerçekleşecek konuşmasında Nesim Ovadya İzrail, sanatçının yaşantısından, tanık olduklarından yola çıkarak Osmanlı’nın son yıllarının, Meşrutiyet döneminin ve erken Cumhuriyet yıllarının tiyatrosuna odaklanacak.

Nesim Ovadya İzrail:
1952 yılında Kudüs’te doğdu. Bir yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a döndü. 1973 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu ve daha sonra aynı bölümde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1978 yılında başladığı inşaat mühendisliği mesleğine 2008 yılına kadar devam etti. Bu tarihten sonra mesleki yaşamını ikinci plana alarak, eskiden beri ilgi alanında olan yakın dönem tarihiyle ilgili araştırmalara yoğunlaştı.
2011 yılında Pencere Yayınları’ndan 1915 Bir Ölüm yolculuğu – Krikor Zohrab, 2013 yılında İletişim Yayınları’ndan 24 Nisan 1915: İstanbul, Çankırı, Ayaş, Ankara, 2018 yılında BGST Yayınları’ndan Osmanlı ve Türkiye Tiyatrosunda Şahinyanlar kitapları yayınlandı.
Nesim Ovadya İzrail hala Osmanlı, Türkiye ve Ermeni tiyatro tarihi üzerine araştırmalarını sürdürmektedir.

7 Mayıs 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.