Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları VI

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin VI. oturumu “Kanto ve Estudiantina, 20.yy Başında Popüler Müzik” başlığıyla Cemal Ünlü tarafından gerçekleştirlecek.

16 Nisan Cuma günü yapılacak çevrimiçi konuşmada araştırmacı yazar Cemal Ünlü’nün, döneminin sosyo kültürel ortamıyla birlikte ele alacağı kanto, ortak inanışa göre, 1880’lerden sonra doğan ilk popüler müzik türüdür. Bir başka özelliği de Türk müziği çalgılarıyla tiyatro müziği yapılamaması ve yalnızca Ermeni, Rum, Yahudi kadınların sahneye çıkıp şarkı söyleyip dans etmeleridir. Amaç olabildiğince operete yakın bir hava yakalamak, onlardan aşağı kalmadan operetle rekabet edebilmektir…
“Estudiantina” ise, 1900’lerin başında Rum gençlerince yapılan batı tarzı bir başka popüler müzik türüdür, daha sonra İstanbul’dan İzmir’e göç edecektir.

Konuşmada ayrıca Cemal Ünlü’nün arşivinden seçtiği kanto ve estiduantina müziklerinden örnekler de paylaşılacaktır.

Cemal Ünlü

Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. 1968-70 yıllarında Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC tiyatro okulunda tiyatro eğitimi aldı. Çeşitli üniversitelerde “Metinlerle Türk Tiyatrosu Tarihi”, “Dünya Tiyatro Tarihi”, “Dramaturgi”, “Sahne” dersleri verdi.
Türk kayıt tarihini konu eden Git Zaman Gel Zaman kitabına 2005 yılında, merkezi Amerika’da bulunan ARSC’nin “Dünya Müziği Kaydı En Başarılı Araştırma” ödülü verildi. Halen Açık Radyo’da sürmekte olan “Sadanüvis” adlı programı ise Gazeteciler Cemiyeti Radyo Başarı ödülüne değer görüldü (2004). 

 

16 Nisan 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.