Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları V

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin V. bölümü 19.yüzyıl İstanbul’unda Kültürel Dönüşüm ve Osmanlı Tiyatrosu başlığıyla Dilek Özhan Koçak tarafından gerçekleştirilecek.

26 Mart Cuma akşamı saat 18:30’da çevrimiçi yapılacak konuşmada Koçak, Osmanlı Tiyatrosu – 19. Yüzyıl İstanbul’unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi kitabından yola çıkarak Osmanlı Tiyatrosu’nun kurulmasına giden süreci dönemin sosyo-kültürel koşulları çerçevesinde ele alacak.

Dilek Özhan Koçak:

1999 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Cumhuriyet gazetesinde ve TRT’de muhabir ve araştırmacı olarak çalıştı. Lisansüstü eğitimlerini Marmara Üniversitesi’nde iletişim bilimleri alanında yaptı. Doktora ve doktora sonrası çalışmaları için Berlin Humboldt Üniversitesi Georg Simmel Kent Araştırmaları Enstitüsü ve Berlin Teknik Üniversitesi, Kent Araştırmaları Enstitüsü bulundu. Marmara ve Giresun Üniversitelerinde çalıştı. Birikim, Varlık, Radikal İki, Sosyal Demokrat Dergi, Cumhuriyet Akademi gibi dergilerde yazıları yayınlandı. Doktora tezini 19. Yüzyıl İstanbul’unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi Osmanlı Tiyatrosu adıyla kitaplaştırdı. (2011, Parşömen) Whose City is That? Culture, Art, Spectacle and Capital in Istanbul başlıklı kitabı Orhan Kemal Koçak ile birlikte derledi (2014, Cambridge Scholars Publishing) ve İstanbul Kimin Şehri? Kültür, Tasarım, Seyirlik ve Sermaye (2015, Metis) başlıklı kitabın editörlüğünü Orhan Kemal Koçak ile birlikte yaptı. Taşrada Ölürken başlıklı romanı 2020 yılında İthaki yayınlarından çıktı. Halen İstanbul’da yaşamakta ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

26 Mart 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.