Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları IX – Rüstem Ertuğ Altınay

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin IX. oturumu 30 Mart Çarşamba günü “Ütopyanın Karanlık Yüzü: Kâzım Karabekir’in Çocuk Oyunları” başlıklı konuşmayla Rüstem Ertuğ Altınay tarafından gerçekleştirildi.

Bilindiği gibi, ütopya kavramı, son yirmi yılda tiyatro ve performans çalışmaları alanında çok etkili olmuştur. Yapılan araştırmalarda tiyatro, özellikle azınlık tiyatroları, genellikle direniş kavramıyla ve liberal ya da ilerici siyasetle özdeşleştirilmektedir. General Kâzım Karabekir’in Kurtuluş Savaşı döneminde çocuklarla gerçekleştirdiği tiyatro çalışmaları ise Rüstem Ertuğ Altınay’a göre ütopyanın aynı zamanda bir disiplin aygıtı olarak da işlediğini, tiyatronun milliyetçi politikalar ve etnik şiddete hizmet edebildiğini göstermektedir.

Rüstem Ertuğ Altınay

Doktora derecesini New York Üniversitesi Performans Çalışmaları Bölümü’nden aldı. Aynı üniversitede yürüttüğü doktora sonrası çalışmalarına Viyana Üniversitesi, Avusturya Bilimler Akademisi ve Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde devam etti. 2019 yılında Marie Skłodowska-Curie bursuyla Sabancı Üniversitesi’nde çalışmak üzere Türkiye’ye döndü. Halen Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde konuk akademisyen olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda oyun yazarı, dramaturg ve çevirmendir.

Moderatör: Utku Yıldız