Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları IV

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin IV. bölümü Leblebici Horhor’dan Lüküs Hayat’a Türk Opereti başlığıyla Cemal Ünlü tarafından gerçekleştirilecek. 

12 Mart Cuma akşamı saat 18:30’da çevrimiçi yapılacak konuşmada, Türk operetinin doğuşu ve gelişimi Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinden örneklerle anlatılacak. Ayrıca her döneme ait operetler ve müzikler görseller eşliğinde sunulacak.

Seslerini duyacağımız sanatçılar: Ovannes Efendi, Nıvart Suat Hanım, Süreyya Operet Heyeti, Hazım Körmükçü, Bedia Muvahhit ve Vasfi Rıza.

Cemal Ünlü
1949 yılında doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. 1968-70 yıllarında Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC tiyatro okulunda tiyatro eğitimi aldı.
Konya ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyunlar yönetti ve oyunculuk yaptı.
Gençlik yıllarından başlayarak oyuncu, yönetmen ve yazar olarak çocuk tiyatrosu ve çocuk edebiyatıyla ilgilendi. “Tohum Düştü Toprağa” isimli kitabı 1981’de, diğer gençlik kitabı “Rüzgâr Suya Yazmıştı” 2009’da yayımlandı.
Geleneksel gölge oyunu Karagöz’le ilgi çalışmaları bulunmaktadır. Karagöz CD’leri hazırladı, Türk gölge oyunu üzerine makaleler yazdı. Hazırlayıp sunduğu, “Karagöz’ün Salıncak Sefası” 2002-2003, “Çifte Hamamlar” isimli Karagöz oyunu ise 2003-2004 döneminde AKM Oda Tiyatrosu’nda sergilendi.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde ve bazı vakıf üniversitelerinde “Metinlerle Türk Tiyatrosu Tarihi”, “Dünya Tiyatro Tarihi”, “Dramaturgi”, “Sahne” dersleri verdi.
Türk kayıt tarihini konu eden “Git Zaman Gel Zaman” kitabına 2005 yılında, merkezi Amerika’da bulunan ARSC’nin “Dünya Müziği Kaydı En Başarılı Araştırma” ödülü verildi. Eski kayıtların yeniden kazanılıp yayınlanmasıyla ilgili çalışmaları vardır.
Açık Radyo’da hazırladığı “Sadanüvis” isimli program ile 2004 yılında Gazeteciler Cemiyeti Radyo Başarı ödülünü aldı. Program Açık Radyo’da sürmektedir.

12 Mart 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.