Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları IV

Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları dizisinin IV. bölümü Leblebici Horhor’dan Lüküs Hayat’a Türk Opereti başlığıyla Cemal Ünlü tarafından gerçekleştirilecek. 

12 Mart Cuma akşamı saat 18:30’da çevrimiçi yapılacak konuşmada, Türk operetinin doğuşu ve gelişimi Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinden örneklerle anlatılacak. Ayrıca her döneme ait operetler ve müzikler görseller eşliğinde sunulacak.

Seslerini duyacağımız sanatçılar: Ovannes Efendi, Nıvart Suat Hanım, Süreyya Operet Heyeti, Hazım Körmükçü, Bedia Muvahhit ve Vasfi Rıza.

Cemal Ünlü

Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. 1968-70 yıllarında Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC tiyatro okulunda tiyatro eğitimi aldı. Çeşitli üniversitelerde “Metinlerle Türk Tiyatrosu Tarihi”, “Dünya Tiyatro Tarihi”, “Dramaturgi”, “Sahne” dersleri verdi.
Türk kayıt tarihini konu eden Git Zaman Gel Zaman kitabına 2005 yılında, merkezi Amerika’da bulunan ARSC’nin “Dünya Müziği Kaydı En Başarılı Araştırma” ödülü verildi. Halen Açık Radyo’da sürmekte olan “Sadanüvis” adlı programı ise Gazeteciler Cemiyeti Radyo Başarı ödülüne değer görüldü (2004).

 

12 Mart 2021’de gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.