Tiyatroda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları I

Türkiye tiyatrosunun dünü ve bugününü toplumsal cinsiyet bağlamında çeşitli yönlerden ele almayı planladığımız Tiyatroda Toplumsal Cinsiyet KonuşmalarıEbru Nihan Celkan ile başlıyor.

16 Şubat Salı saat 18:30’da çevrimiçi gerçekleştirilecek “Toplumsal Cinsiyet, Tiyatro Metinleri ve Anti-Kanonlaşma: Oyun yazarı basmakalıbın sınırlarını zorladığında ne olur?” başlıklı konuşmada, bir tiyatro oyununa toplumsal cinsiyet ve dahil edici çerçevede nasıl bakılabileceği üzerinden bir değerlendirme yapılacak. Konuşmanın moderatörlüğünü Kerem Karaboğa üstlenecek.

Ebru Nihan Celkan
Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Pazarlama bölümünde tamamladı. Oyun yazarı olan Ebru Nihan Celkan’ın Tetikçi, 17.31, Tilt, Kabuklu Sürprizli Hayvanlar, Nerde Kalmıştık?, Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi, Evim! Güzel Evim!, Babil, Benimle Gelir Misin? oyunları İstanbul’un farklı tiyatrolarında sahnelenmiştir.

2017 yılında Maxim Gorki Tiyatrosu ve Oyun Yazarlığı için Yeni Enstitü (NIDS) tarafından projelendirilen KIF (Krieg Im Frieden – Parça Parça Savaş) için dünya genelinden seçilen 4 oyun yazarından biri oldu. Bu proje kapsamında yazdığı “Benimle Gelir Misin?” isimli oyunu Gorki, Stuttgart Şehir Tiyatrosu ve TOY İstanbul tarafından sahnelendi. 2016 yılında Y+O’yu kurdu. Y+O toplumsal cinsiyet eşitliği, kültürel çeşitlilik, etik, adil ve yaratıcı yönetim gibi konularda atölye içerikleri üretmektedir. Atölye içerikleri oyunlaştırma yöntemiyle bilinçaltı kaynaklı tutumların değişimini hedeflerken değişimin teoriden pratiğe geçişini sağlamaktadır. Ebru Nihan Celkan 2019 yılında Akademie Schloss Solitude – Stuttgart tarafından her yıl beş kişiye sağlanan çalışmalarında insan hakları ve ifade hürriyetini merkeze alan sanat yaratıcılarına sunulan Jean-Jacques Rousseau bursuna hak kazanmıştır. Stuttgart’da bulunduğu sürede “Tarihle Etkileşim” festivali kapsamında Anlatılmamış Hikayeler: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri projesini tasarladı ve hayata geçirdi. İstanbul’da ikamet eden Celkan, Türkiye’nin ve Almanya’nın farklı şehirlerinde tiyatro ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kültürel Çeşitlilik çalışmalarını insanlarla paylaşmaya devam etmektedir.

16 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz