Tiyatroda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları I

Türkiye tiyatrosunun dünü ve bugününü toplumsal cinsiyet bağlamında çeşitli yönlerden ele almayı planladığımız Tiyatroda Toplumsal Cinsiyet KonuşmalarıEbru Nihan Celkan ile başlıyor.

16 Şubat Salı saat 18:30’da çevrimiçi gerçekleştirilecek “Toplumsal Cinsiyet, Tiyatro Metinleri ve Anti-Kanonlaşma: Oyun yazarı basmakalıbın sınırlarını zorladığında ne olur?” başlıklı konuşmada, bir tiyatro oyununa toplumsal cinsiyet ve dahil edici çerçevede nasıl bakılabileceği üzerinden bir değerlendirme yapılacak. Konuşmanın moderatörlüğünü Kerem Karaboğa üstlenecek.

Ebru Nihan Celkan

Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Pazarlama bölümünde tamamladı. Oyun yazarı olan Ebru Nihan Celkan’ın “Tetikçi”, “17.31”, “Tilt”, “Kabuklu Sürprizli Hayvanlar”, “Nerde Kalmıştık?”, “Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi”, “Evim! Güzel Evim!”, “Babil”, “Benimle Gelir Misin?” adlı oyunları İstanbul’un farklı tiyatrolarında sahnelendi. 2016 yılında toplumsal cinsiyet eşitliği, kültürel çeşitlilik, etik, adil ve yaratıcı yönetim gibi konularda atölye içerikleri üreten Y+O’yu kurdu.

İstanbul’da yaşayan Celkan, Türkiye’nin ve Almanya’nın farklı kentlerinde tiyatro ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kültürel Çeşitlilik alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

 

16 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen konuşmanın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.