“Men Püserim, Namım Peruz” Acem Kantosu ve Osmanlı’da Cinsiyet Kültürü

Tiyatromuzda Toplumsal Cinsiyet Konuşmaları dizisi, 18 Mayıs Çarşamba günü Erik Blackthorne-O’barr‘ın “‘Men Püserim, Namım Peruz’ Acem Kantosu ve Osmanlı’da Cinsiyet Kültürü” başlıklı konuşmasıyla sürüyor.

Erik Blackthorne-O’Barr, geç on dokuzuncu yüzyılda müzikal kabarenin bir alt türü olan “Acem kantosuna” odaklanacaktır. Bu tarz kabarede özellikle Ermeni veya Rum asıllı sanatçılar acem kıyafetleri giyerek eril ya da belirsiz cinsiyetteki rolleri icra ederlerdi. Konuşmacımız, sansüre uğrayan ve yasaklanan gölge oyunundan ya da kadın kıyafetiyle raks eden erkeklerin sahnelediği köçek geleneğinden kantonun oldukça değişken bir toplumsal cinsiyeti ödünç aldığını öne sürer; Osmanlı modernleşme sürecinde marjinalleşen şehvet ve cinsiyet kimlikleri ile “İran” veya “Acem” imgesi arasındaki ilişkiyi irdeler.

Etkinliğimiz Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Katılım sınırlaması nedeniyle 17 Mayıs Salı günü 17:00’a kadar aşağıdaki form üzerinden kayıt yaptırılması gerekmektedir. Konuşma bağlantısı etkinlik günü e-posta adresinize iletilecektir.

Katılım Formu

Tarih

18 May 2022
Expired!

Zaman

7:00 pm - 7:00 pm